Frissítve: 2021. 08. 02.
Olaszországban életemben először az első hajós szerződésemben jártam. Az első kikötő, ahol megálltunk, Velence volt, aztán Civitavecchia (egy óra Rómától). Itt kezdődött minden. Azóta szinte minden évben visszatértem nyaralni, volt olyan, hogy kétszer is. A legutóbbi választás Szicíliára esett. Egy héttel az indulás előtt foglaltuk le először a repülőjegyet (szombattól szombatig), majd a szállást is. A programokat nagyjából összeírtuk, ami tökéletes kiindulási pont volt érkezéskor és persze minden az időjárástól függött. Íme, Szicília és a látnivalók egy hét alatt.
Az 4. nap kivételével sikerült mindent megvalósítani. Ezen a napon útközben változtattunk és még sem mentünk el Cefalùba. (Mint utólag kiderült, nagyon nagy szerencsénk volt, mert miután elhagytuk Palermót nagy esőzések voltak azon a részen.) De a képek és a hallott/olvasott beszámolók alapján, ide is érdemes elmenni. És ami talán a legfontosabb, hogy tömegközlekedéssel jártunk be mindent.
Tudnivalók Szicíliáról
Szicília, Olaszország déli részén fekszik, fővárosa Palermo. A Földközi-tenger legnagyobb és Európa hetedik legnagyobb szigete. Népessége közel 5 millió fő. A szigeten található Európa legnagyobb vulkánja, az Etna, ami aktív. A sziget nyelve a szicíliai és az olasz.
A sziget repterei: Palermo és Catania.
Kikötővárosok: Palermo, Catania és Messina. Utóbbihoz volt szerencsém az első hajós szerződésemben. Innen mentünk az Etnára akkor.
Időjárás: mediterrán, a nyár májustól októberig tart, a július-augusztus időszak nagyon száraz.
Helyek, amiket érdemes meglátogatni:
- Lipari-szigetek
- Agrigento
- Erice
- Monreale
- Piazza Armerina
- Siracusa
- San Vito lo Capo
- Catania
- Egadi-szigetek
A következő oldalakon még több információt olvashattok a szigetről:
Hogyan lehet eljutni Szicíliába?
Szicíliába a Wizzair járatával mentünk, Budapest – Catania útvonalon. Az út körülbelül 2 órás. Jelenleg hetente kétszer, kedden és szombaton van járat reggeli/délelőtti órákban. Mi szombattól szombatig voltunk. Közvetlenül a reptér mellett van a buszmegálló, onnan reptéri busszal be lehet jutni a városba (4 euró). A busz a vasútállomásig megy. Persze, ha valaki a tömegközlekedést választaná. Autóbérléssel kapcsolatban jelenleg nincsen tapasztalatom. Úgyhogy most a ‘nehezebbik’ változatot fogom előtérbe helyezni.
Érdekesség: odafele érdemes a repülő jobb oldalán, visszafele pedig a bal oldalán ülni. Szép idő esetén felbukkanhat a Balaton, ami gyönyörű még a távolból is. Nem mindennapi látványt nyújt így nekünk.
Hol érdemes szállást foglalni?
Szállást szinte mindig a Booking.com oldalán foglalunk. Amiket figyelembe veszünk nagy város esetén, hogy közel legyen a tömegközlekedéshez, kis város esetén pedig a központ előnyt jelent. Kilátás és a medence nem elsődleges szempont, de néha pont ezek fogják meg az embert.
Mindkét szálláshoz volt reggeli. Palermóban WhatsAppon kellett minden este elküldeni a szálláshely tulajdonosának, hogy másnap mit szeretnénk reggelizni. Itt a szobába hozták a reggelit. Taorminában pedig a szálloda éttermében az asztalhoz hoztak ki mindent. Ha szerettünk volna még valamit, akkor kérni kellett. És a hajó miatt szerintem rám ragadt, hogy minden étkezésnél kilátásra van szükségem.
Palermóban a szállás 10 perc sétára volt a vasútállomástól. Egy panelház 3. szintje volt kialakítva vendégek fogadására. A szobák saját fürdővel rendelkeztek. A kilátás itt a belső udvarra nézett. A reggeli kávét szürcsölgetve igazi szicíliai életérzés fogott el.
Taorminában a helyzet kicsit más volt. Itt tényleg a kilátás fogott meg minket foglalásnál, ami az Etnára és a városra nyílt. A buszok ritkán közlekedtek a városban, így nem tudtunk hozzá alkalmazkodni, gyalogoltunk 3 napig fel és le a dombon. Az út végére már teljesen megedződtünk. Nagy melegben viszont nem kellemes lépcsőket mászni. De így utólag visszagondolva, megérte azért a kilátásért.
Tömegközlekedés Szicíliában
Szerintem a tömegközlekedés nagyon jól ki van alakítva. Nagyon egyszerűen eljutottunk egyik helyről a másikba. Legalábbis azokra a helyekre, amiket terveztünk. Kétféle applikációt használtunk az úton végig. Ezeket szerintem érdemes letölteni.
Közlekedés busszal:
– Android: Moovit
– iOS: Moovit
Közlekedés vonattal:
– Android: Trenìt!
– iOS: Trenìt!
Más hasznos oldalak a tömegközlekedéshez:
Catania retpéri busz: ALIBUS (kb. 25 perc a központ)
Palermo – Scopello: Russo autóbusz társaság (Más helyekre is el lehet jutni velük, Scopelloba gyorsabbnak tűnt, mint a vonat. Érdemes a jegyeket online megvenni, mert ha sokan vannak egy járaton, nem biztos, hogy felengednek jegy nélkül. Bizonyos helyekre nagyon korán indul vissza a busz és utána már csak a taxi marad.)
Castellammare del Golfo – Scopello: Tarantola autóbusz társaság (Két autóbusz társaság megy Scopelloba, ez a másik a Russon kívül)
Szicília busz közlekedés: Moovit
Szicília vonat közlekedés: Trenìt!
Taormina busz közlekedés: Linea Verde
Taormina és más városok busz közlekedése: Interbus
+1 hasznos applikáció, ami internet nélkül is működik, csak előre le kell tölteni a meglátogatni kívánt országokat: iOS Maps.me és Android Maps.me
Hogyan töltsünk el egy hetet Szicíliában? – Programterv
0. nap: Balaton felülnézetből
1. nap: Monte Pellegrino
2. nap: Mondello Beach & Palermo
3. nap: Scopello
4. nap: Cefalù
5. nap: Taormina
6. nap: Etna & Alcantara-szurdokvölgy
7. nap: Naplemente hazafele
Hogyan töltsünk el egy hetet Szicíliában? – Részletek
0. nap
Balaton felülnézetből
Tervezés közben eszembe jutott, hogy amikor először repültem Nápolyba, az odafele vezető úton az ablak mellett ültem és nagy örömömre látszódott a Balaton teljes egészében. Reménykedtem abban, hogy a mostani úton is így lesz. A jegy a repülő bal oldalára szólt, becsekkolásnál oda osztott be a rendszer. Viszont a Balaton a jobb oldalon volt látható. Mivel a gép nem volt tele, így helyet változtattam, de csak arra az időre, amíg elrepültünk mellette. Szerencsénk volt az időjárással, sütött a nap és csak kevés felhő volt az égen. Már ettől a látványtól is madarat lehetett volna velem fogatni. A képek láttán, szerintem megértitek miért.
1. nap
Monte Pellegrino
Az első napra egy hegyi túrázást terveztünk. Helyi busszal (812) felmentünk egészen a Szent Rozália templomig. Itt található egy büfé és néhány szuveníres is. A túra útvonala kb. másfél óra (néha elfelejtettem szüneteltetni az applikációt), de mi többet töltöttünk itt a kilátás miatt és persze nagyon sok képet készítettünk. A túra könnyűnek számít, túracipő ajánlott. Fentről csodálatos kilátás nyílik a Tirrén-tengerre és Palermóra.
A túra után az irányt a Mondello Beach felé vettük. Viszont az első buszra sokat kellett várni, így gyalog mentünk tovább. Visszafele az útvonal már nagyon nehéz, 440 méter magasról indultunk egészen le a tengerig.
Érdekesség: Goethe, az Utazás Itáliában című könyvében a világ leggyönyörűbb hegyfokaként említi Monte Pellegrinot. Ti mit gondoltok a képek alapján?
A túra útvonalát a Komoot nevű oldalon találtam meg. Itt rögzíthetjük a sajátunkat is és mások túráiba is bepillanthatunk, ajánlhatunk kilátópontokat is.
2. nap
Mondello Beach
A túrázás utáni jól megérdemelt pihenés a tengerparton, szintén csodálatos kilátással a Monte Pellegrino és a Monte Gallo között. Érdemes a partra reggel korán menni, hogy legyen hely. A part jelentős része fizetős, itt vannak napozó ágyak és napernyők is. És egy ‘vékony sáv’ a part mentén, ami ingyenes. A víz kristálytiszta és kellemes hőmérsékletű. Mi az ingyenes részén voltunk, nagyon sokan voltak, nem is tudom elképzelni mennyien lehetnek normális helyzetben.
A part túloldalán nagyon sok étterem és kávézó található. Amire érdemes odafigyelni, az a nyitva tartása a vendéglátó helyeknek, mivel Szicíliában ebéd után sziesztáznak és ilyenkor nem nagyon vannak nyitva az éttermek, sőt nagyon sok csak vacsorára nyit ki, 6-7 óra fele. Fagyizók, kávézók, boltok nyitva voltak.
Természetesen nem tudtuk kihagyni a part menti kávézást. Választásunk egy 1950 óta üzemeltetett helyre esett, a Pasticceria Scimone-ra. Nem csalódtunk, tökéletes volt.
Palermo
A tengerpart után az irányt a város fele vettük. Itt is gyalog jártuk be a helyeket, amiket beterveztünk. De sok minden zárva volt, úgyhogy nem tudtunk bemenni. Nem volt tömeg a városban, de a jelenlegi helyzet miatt még így is sokan voltak. Főbb látnivalók a városban:
- Palazzo dei Normanni és Capella Palatina
- Piazza Pretoria (szökőkút)
- Székesegyház (131 lépcsőfok vezet a tetőre, ahonnan kilátás nyílik a városra)
- La Martorana (templom)
- Teatro Massimo (színház)
- Orto Botanico (botanikus kert)
- Catacombe dei Cappuccini
Érdekesség: Palermóban forgatták a Keresztapa 1-3 és A tehetséges Mr. Ripley filmeket.
3. nap
Scopello
Scopellot is, mint a többi helyet, Pinteresten fedeztem fel. A képek alapján nagyon megfogott és próbáltam megtalálni a módját, hogyan lehet eljutni oda tömegközlekedéssel. Tripadvisor oldalán találtam meg a választ a vélemények között.
Scopelloba két autóbusz társasággal lehet eljutni, a Russo és a Tarantola autóbusz társasággal.
Az első busz Palermoból reggel 6:20-kor indul, a buszpályaudvar a vasútállomás mellett van, könnyű megtalálni, nyilak jelzik az utat és a Piazza Cairoli feliratot kell figyelni. Castellammare del Golfoban kellett átszállni. Innen Scopello mindössze 10 km-re van. Naponta több járat is van oda most már. Amikor mi voltunk ott, tényleg csak néhány busz indult és az utolsó, amivel vissza tudtunk jönni Palermoba, 13:10-kor indult.
Sétáltunk egyet az óvárosban, ami nagyon kicsi, mindössze 118 lakosa van (2015-ös adat). Vannak kis éttermek és kávézók is. Az óvárostól el lehet sétálni a Tonnara di Scopello hotelig (1,5 km), ami a régi halászok szálláshelyei voltak. A területen egy történelmi tonhal raktár is található. Fürdeni is van lehetőség, a belépő 7 euró. Tökéletes program egynapos kirándulásnak.
Érdekesség: Scopelloban (is) forgatták Goerge Clooney, Ocean’s 12 – Eggyel nő a tét című filmjét.
4. nap
Cefalù
Felsorolt programok közül ez az egyetlen, amit nem sikerült megvalósítani. Időnk lett volna rá, de úgy döntöttünk, korábban indulunk tovább Taorminába. Ettől függetlenül szeretnék erről is pár szót írni, mi lett volna itt a programunk. Hátha kedvet kap hozzá valaki.
Cefalù Palermotól kb. 50 perc tömegközlekedéssel. Szicília legnagyobb turistalátványosságai közé tartozik. A város melletti hegységben túrázási lehetőség is van a Castello di Cefalùhoz, ahol a ‘szaracén’ vár romjai láthatóak. A Rocca di Cefalùnál pedig tökéletes kilátás nyílik a Tirrén-tenger partján fekvő városra. Az ebéd/vacsora helyet véletlenszerűen szoktuk kiválasztani, vagy a Tripadvisor segítségét ‘kérjük’, ahol az értékeléseket vesszük figyelembe.
5. nap
Taormina
Becsekkolásnál (előző nap) a hotelba a recepciós azt mondta, hogy a szoba kilátás nélkül lesz. Csodálkoztam is, nem lesz ablakunk?! Beléptünk a szobába, erkély fogadott minket és kilátás a tengerre. Gyönyörű volt! Ezen az oldalon volt a napfelkelte is, így reggel a nap sugaraira keltünk. A kilátást ők az Etnára gondolták, amit reggeli közben csodálhattunk. A medencénél is a kilátás a vulkánra nyílt. Csodálatos volt!
Taormina felfedezéséhez elég egy nap szerintem, és ha az idő is engedi, fürdésre is szakíthatunk egy kis időt. A buszok ritkán közlekedtek a jelenlegi helyzet miatt. Így mi nem vártunk, hanem elindultunk gyalog. Az tudni kell, hogy a szállás elég magasan volt, be lehetett látni egész Taorminát. Km-ben nem volt hiányunk, de megérte.
Nagyon sok mindent sikerült megnéznünk. Kezdve a Taormina feliratú lépcsővel, amit egy helyitől kérdeztünk meg merre van, mert rengeteg lépcső van a városban.
A városban közel vannak egymáshoz a látnivalók, így egy nagyobb sétával bejárhatunk mindent. A nevesebbek közé tartozik:
- Corso Umberto (sétáló utca)
- Piazza IX Aprile (tökéletes kilátás a tengerre)
- Chiesa di San Giuseppe (templom)
- Piazza Duomo
- Duomo di Taormina (székesegyház és bazilika)
- Porta Catania
- Porta Messina
- Isola Bella (sziklás tengerpart kis szigettel a közepén)
- Teatro Antico di Taormina (ókori görög színház tengeri kilátással)
- Villa Communale di Taormina (botanikus kert)
6. nap
Etna
Az Etna volt az egyetlen program , amire befizettünk. Egész napos volt és együtt volt az Alcantara-szurdokvölggyel. Odafele megálltunk egy kis méz kóstolásra. Visszafele pedig a szurdoknál. Taorminából indultunk, az út kb. 2 óra volt. Busszal felmentünk az 1900 méter magasan lévő Rifugio Sapienza-ig. Itt lehetett megvenni a jegyeket a felvonóra (30 euró/fő) és a különböző túrákra. A felvonó 2500 méterig visz fel, innen tovább Jeeppel lehet menni 2900 méterig, majd még tovább, 3320 méterig túravezetővel együtt. Minden választható volt, mi a Jeepes túrát választottuk, tovább nem mentünk. Még egy ok, hogy visszamenjek.
A túrát helyben, Taorminában foglaltuk. De ezen az oldalon is megtalálhatjátok: Saistours Excursion.
Alcantara-szurdokvölgy
Egy órás program volt az Etna után. A túravezető segítségével a belépőjegy ide 5 euró volt, egyébként 8 euró. Háromféle módon lehet a folyóhoz lejutni, lifttel, lépcsőn (1,5 euró) vagy gyalog. A víz nagyon hideg, de kristálytiszta volt. Aki bírja a hideget, fürödhet is a folyóban.
7. nap
Naplemente hazafele
Este fél 8-kor indult haza a gépünk (azóta megváltozott az időpont, korábban indul). Reménykedtem a tiszta időben és a tökéletes naplementében. Jó helyet dobott a rendszer, csak várni kellett a pillanatot, ami megtörtént. Szerintetek megérte? Ti szerettek ablak mellett ülni?
Szicília egy hét alatt – Térkép
Mit érdemes bepakolni az útra?
A lista nálam hosszú szokott lenni, még nem indultam el hátizsákkal sehova. A legnagyobb indok, hogy az esetek többségében hajóval utaztam. Ide pedig 2 nagy bőröndbe varázsoltam bele 6 hónapot. A mostani út volt talán az olyan első, amikor egy hátizsákkal és egy kis kézipoggyásszal indultam el.
Ami nálam elmaradhatatlan felszerelés egy útra, a fotós felszerelésem egy része, töltők, power bank, fülhallgató. Programoknak megfelelő öltözet. Két napra terveztünk túrázást, így a túracipőt sem hagyhattuk otthon. Az Etnára szerintem az elengedhetetlen, ha olyan programot választunk. Széldzseki, ami vízálló is egyben. Ennek tökéletes hasznát vettem az Etna tetején. Nyári ruha, papucs/szandál, napszemüveg, esetleg egy könyv. Nálam előfordul, hogy egy-két ruhával többet pakolok be. A vízi cipő is jól jött. És most már a kézfertőtlenítő folyadék/törlőkendő és a szájmaszk is kelléke lett a felszerelésemnek.
A kézipoggyászba folyadékot is lehet pakolni, ennek mérete 100 ml lehet, amit átlátszó tasakba kell tenni. Lehet kapni kifejezetten utazáshoz kis tubusokat, amiket megtölthetünk samponnal, tusfürdővel vagy akár testápolóval, naptejjel is. Én így vittem a tisztálkodó szereket.
Utószó
Ez lenne Szicília és látnivalói egy hét alatt története. Kis bizonyíték arra, hogy nem csak bérelt autóval, hanem a helyi tömegközlekedést használva is fel lehet fedezni a szebbnél szebb helyeket. Lehet, ha az utazás tovább tart, de az élményekért megéri. Remélem tetszett a beszámoló és sok hasznos információt találtok benne, amit használni is tudtok az út során. Ha bármilyen kérdésetek, kérésetek van, írjátok meg kommentben!
(A beutazáshoz szükséges információkért keressétek fel a Konzuli Szolgálat oldalát.)
Ezek is érdekelhetnek
További utazós képek és történetek
- TikTok: Andi is Travelling
- Pinterest: Andi is Travelling
- Instagram: Andi is Travelling
- Facebook: Utazás Földön, Vízen, Levegőben
Szeretettel, Andi